Chwasty najlepiej ograniczyć jesienią…

Chwasty najlepiej ograniczyć jesienią…

Tegoroczna jesień nie rozpieszcza rolników. Po bardzo trudnym sezonie 2014/2015, nadal zastanawiamy się, co przyniesie jutro. W wielu przypadkach z powodu suszy, opóźniony został termin siewu zbóż. Plantacje są niewyrównane i zaczynają pojawiać się chwasty. Do tego wstępujące w nocy przygruntowe przymrozki, ograniczają możliwość wykonywania skutecznych zabiegów ochrony roślin. Co w takiej sytuacji zrobić? Sytuacja na wielu polach nie jest zadowalająca.

Rolnicy z uwagi na brak wilgoci w glebie oraz w obawie przed nalotem mszyc, wektorów chorób wirusowych, opóźniali termin siewu. W konsekwencji większość plantacji ozimin jest niewyrównana, a rozwój roślin jest powolny. Dodatkowo na plantacjach lokalnie pojawiają się szkodniki (mszyce, skoczki), a także chwasty.

Faza 2-3 liści rośliny to odpowiedni moment na wykonanie zabiegu herbicydowego. Zaniechanie takiego działania powoduje, że w przypadku zwłaszcza długiej i ciepłej jesieni oraz łagodnej zimy, wiosną mamy poważne problemy ze skuteczną ochroną herbicydową plantacji. Ponadto rośliny uprawne muszą konkurować o wodę i składniki pokarmowe, co znacznie osłabia ich prawidłowy wzrost i rozwój.

Wybierając środek ochrony roślin warto wiedzieć jakie konkretnie gatunki chcemy ograniczyć. Bardzo uciążliwym chwastem, który niezwalczany jesienią, wiosną jest często zbyt zaawansowany w rozwoju, bądź występuje w bardzo dużym nasileniu, którego nie da się w pełni ograniczyć jest miotła zbożowa. Innymi chwastami, które mogą pojawić się na plantacji już jesienią są: samosiewy rzepaku, fiołek polny, mak polny, bodziszek drobny, maruna bezwonna, przytulia czepna, jasnota purpurowa, ostrożeń polny, wyczyniec polny, rdesty.

Skuteczność jesiennej ochrony herbicydowej zależy w dużej mierze od temperatury powietrza. Dla większości preparatów minimum w trakcie wykonywania zabiegu to 5-6ºC. Najlepiej, aby po wykonaniu zabiegu taka temperatura utrzymywała się przez kilka dni. Pojawiające się nocne przymrozki mogą ograniczać skuteczność środków ochrony roślin.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *