Chwasty najlepiej ograniczyć jesienią…

Chwasty najlepiej ograniczyć jesienią…

Tegoroczna jesień nie rozpieszcza rolników. Po bardzo trudnym sezonie 2014/2015, nadal zastanawiamy się, co przyniesie jutro. W wielu przypadkach z powodu suszy, opóźniony został termin siewu zbóż. Plantacje są niewyrównane i zaczynają pojawiać się chwasty. Do tego wstępujące w nocy przygruntowe przymrozki, ograniczają możliwość wykonywania skutecznych zabiegów ochrony roślin. Co w takiej sytuacji zrobić? Sytuacja na wielu polach nie jest zadowalająca.

Rolnicy z uwagi na brak wilgoci w glebie oraz w obawie przed nalotem mszyc, wektorów chorób wirusowych, opóźniali termin siewu. W konsekwencji większość plantacji ozimin jest niewyrównana, a rozwój roślin jest powolny. Dodatkowo na plantacjach lokalnie pojawiają się szkodniki (mszyce, skoczki), a także chwasty.

Faza 2-3 liści rośliny to odpowiedni moment na wykonanie zabiegu herbicydowego. Zaniechanie takiego działania powoduje, że w przypadku zwłaszcza długiej i ciepłej jesieni oraz łagodnej zimy, wiosną mamy poważne problemy ze skuteczną ochroną herbicydową plantacji. Ponadto rośliny uprawne muszą konkurować o wodę i składniki pokarmowe, co znacznie osłabia ich prawidłowy wzrost i rozwój.

Wybierając środek ochrony roślin warto wiedzieć jakie konkretnie gatunki chcemy ograniczyć. Bardzo uciążliwym chwastem, który niezwalczany jesienią, wiosną jest często zbyt zaawansowany w rozwoju, bądź występuje w bardzo dużym nasileniu, którego nie da się w pełni ograniczyć jest miotła zbożowa. Innymi chwastami, które mogą pojawić się na plantacji już jesienią są: samosiewy rzepaku, fiołek polny, mak polny, bodziszek drobny, maruna bezwonna, przytulia czepna, jasnota purpurowa, ostrożeń polny, wyczyniec polny, rdesty.

Skuteczność jesiennej ochrony herbicydowej zależy w dużej mierze od temperatury powietrza. Dla większości preparatów minimum w trakcie wykonywania zabiegu to 5-6ºC. Najlepiej, aby po wykonaniu zabiegu taka temperatura utrzymywała się przez kilka dni. Pojawiające się nocne przymrozki mogą ograniczać skuteczność środków ochrony roślin.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *